Příznaky
Psoriáza má různé podoby. Jak ji poznáte ? Nejčastější je forma ložisková - jsou to červená, ohraničená, šupící se ložiska ve kštici (hlavě), na loktech, kolenou, křížové krajině zad. Jsou to totiž místa, která jsou na kůži nejvíce mechanicky zatěžována, což je pro vznik lupénky typické (např. po říznutí, škrábnutí, spálení, v jizvě, atp.). Protože je zprostředkována bílými krvinkami, může se objevit kdekoliv - včetně nehtů, obličeje, uší, genitálu, dlaní a chodidel.
Další formy jsou : kapkovitá, inverzní, pustulózní, erytrodermická a kloubní.
Kapkovitá (gutátní) lupénka vzniká hlavně u dětí a mladistvých a má malé projevy, někdy přirovnávané k dešťovým kapkám či slzám. Inverzní
psoriáza (tedy obrácená oproti typické formě) vzniká v podpaží, na
krku, pod prsy, v pupíku, tříslech, v oblasti přirození a konečníku.
Jsou to silně červená suchá či mokvavá ložiska v kožních záhybech a
místech vlhké zapářky, proto nemívají na povrchu, jinak typické, šupiny.
Pustulózní psoriáza je zcela odlišná od předchozích. Jedná se o puchýřky (=pustuly) na dlaních či ploskách. Při postižení celého těla bývá provázena horečkou a zimnicí. Jedná se o těžký stav, vyžadující hospitalizaci. Generalizovaná a erytrodermická forma je rozšířená po celém těle, obvykle bolí a svědí. Současně bývají teploty, zimomřivost, dehydratace, ztráty bílkovin, otoky. Jedná se o nejzávažnější formu, vyžadující hospitalizaci.
Asi v 10-20 procentech se může objevit postižení kloubů, páteře či měkkých tkání, podobně jako u revmatoidní artritidy (lidově revma). Kloubní psoriáza je zánět, postihující hlavně malé klouby na nohou a rukou. Prsty jsou oteklé, bolestivé, hlavně po ránu ztuhlé. Může postihovat ale i velké klouby (rameno, koleno), páteř či měkké tkáně (šlachy, svaly). Léčbu řídí revmatolog.